4 ilde gözaltı terörü

Bu sabah İstanbul, Gebze, Bursa ve İzmir’de ev baskınları yapıldı. Gözaltıların İzmir’de Teslim Demir için yapılan cenaze töreniyle ilgili olduğu öğrenildi.

Sermaye devleti gözaltı ve tutuklama terörünü kesintisiz olarak sürdürürken, 10 Ekim sabahı İstanbul, Gebze, Bursa ve İzmir’de ev baskınları yapıldı.

Sınıf devrimcisi Ülkü Doğan, saat 06.00 sıralarında İstanbul’daki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Gözaltı sırasında polis gerekçe açıklamazken, Doğan’ın İzmir’e götürüleceği öğrenildi. Sağlık kontrolünden geçirilen Doğan, Vatan'daki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Gözaltının Teslim Demir'in İzmir'deki cenaze töreniyle ilgili olduğu bildirildi.

Gebze’de Kızıl Bayrak okuru Şinasi Aydemir de evi basılarak gözaltına alındı. Aydemir’in gözaltına alınmasının gerekçesinin de cenaze töreni olduğu öğrenildi. Aydemir’in eşi Nafiye Aydemir’in de gözaltına alınmak istendiği, fakat evde olmadığı için gözaltına alınamadığı belirtildi. Aydemir’in yanı sıra Mücadele Birliği’nden Ülkü Şeyda da evinde bulunamadığı için gözaltına alınamadı.

Bursa’da yapılan ev baskınında TOMİS Genel Sekreteri Dilek Gültekin gözaltına alındı. Gültekin’in de İzmir’e götürüleceği öğrenildi. Gültekin sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Evim sabah saatlerinde polis tarafından basıldı. Gözaltına alınıyorum. Baskılar bizi yıldıramaz. İşçi sınıfının mücadelesi bastırılamaz”

İzmir’in Buca, Güzeltepe, Yamanlar, Harmandalı ve Menemen ilçelerinde pek çok eve yapılan baskınlarda evde bulunan Kızıl Bayrak okurları gözaltına alındı. Evde bulunmayanlar hakkında “arama” kararı olduğu belirtilirken, araması olanların isimleri şöyle sıralandı: Yücel Memiş, Sonay Tezcan, Serdar Gür, İzzettin Şen, Kezban Doğan, Eylem Duygu Çağlar.

Polis, Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) İzmir Temsilciliği’ne de baskın düzenledi. Baskında arama yapıldığı ve bazı eşyalara el konulduğu kaydedildi. Sendika temsilcisi Fatma Alökmen de gözaltına alındı.

Ayrıca İzmir'de yapılan baskınlarda Yeni Demokrat Gençlik okurları Ekin Güçlü ve Hasan Benli ile SMF'li Şenol Akdağ'ın da gözaltına alındığı ifade edildi.

İzmir’de avukatların verdiği bilgiye göre, 7 Ekim’de Teslim Demir için yapılan cenaze töreni sırasında yakalara takılan kokartlar gözaltıların gerekçesi olarak ileri sürüldü. Polis, 14 kişinin gözaltına alındığını ve 7 kişinin evlerinde olmadığı için gözaltına alınmadığını ifade etti.

Anadolu Ajansı’nın “terör” demagojisiyle servis ettiği haberlerde, İzmir merkezli olarak 4 ilde 18 adrese yapılan baskınlarda 12 kişinin gözaltına alındığı iddia edildi.