‘Kriz ve işçi sınıfı’ panelinde buluşalım!

Ege İşçi Birliği olarak geç olmadan sermaye sınıfı karşısında, işçi sınıfı olarak hazırlanmak gerektiğinin, bilinçlenmek ve örgütlenmek gerektiğinin elzem olduğunu düşünüyoruz. Buradan hareketle krizin sonuçlarına karşı mücadelenin bir parçası olarak “Kriz ve işçi sınıfı” konulu bir panel düzenliyoruz.

İşçiler, emekçiler, kardeşler!

Türkiye ekonomisi durumu tüm iktisatçılar tarafından kriz içinde diye tanımlanırken, sermaye hükümetinin “kriz mriz yok” yalanları ve patronların “kriz değil ekonomik darboğaz” gibi aldatmaca söylemleriyle uyutulmaya çalışılıyoruz.

Ancak, mızrak çuvala sığmıyor. Fabrikalarımızdan, pazara, market alışverişinden, banka borçlarımıza kadar ne yaşadığımızı, cebimize ne kadar girdiğini ve çıktığını en iyi biz biliyoruz. Patronlar ise krizi fırsata çevirip, işten atma saldırısı ve tehditleriyle, çalışma saatlerini ve ücretleri düşürerek emek gücü maliyetini nasıl en aza indirecekleri derdindeler. Sermayenin tek adam rejiminin hizmetleriyle vergi yükümüz arttırılırken, zamlar tepemize yağarken, kimi sosyal yardımlarımız kesilirken, patronlar için ise borçlar yapılandırılıyor teşvikler hazırlanıyor. Yeni ekonomik programın açıklanmasıyla sahte ABD karşıtlıklarının, dış güçler yalanlarının da sonuna gelinmiş oldu.

Bizleri ne bekliyor?

Patronlar ve hükümet kendi cephesinden hazırlanırken, biz işçi ve emekçiler ise tüm bu süreci bilinçsiz, örgütsüz kısacası hazırlıksız karşılıyoruz. Ege İşçi Birliği olarak geç olmadan sermaye sınıfı karşısında, işçi sınıfı olarak hazırlanmak gerektiğinin, bilinçlenmek ve örgütlenmek gerektiğinin elzem olduğunu düşünüyoruz. Buradan hareketle krizin sonuçlarına karşı mücadelenin bir parçası olarak “Kriz ve işçi sınıfı” konulu bir panel düzenliyoruz.

Panelde, Türkiye kapitalizminin dünü ve bugününü anlamak, ekonomik krizin geçmişini değerlendirmek için Prof. Dr. Fuat Ercan, “Türkiye kapitalizminin krizleri” başlığıyla bizi bilgilendirecek.

Ardından araştırmacı yazar, Temel Demirer “Krizin sonuçları ve yansımaları” başlığıyla bizleri aydınlatacak.

Son olarak da Ege İşçi Birliği, “Krize karşı örgütlenme ve mücadelenin sorunları” başlığıyla bir sunum gerçekleştirecek.

Tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizi bekliyoruz!

Krizi biz yaratmadık, faturasını da ödemeyeceğiz!

Krizin faturası kapitalistlere!

İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!

21 Ekim Pazar - Saat; 14.00

Fuar Gençlik Tiyatrosu (Kahramanlar Kapısı)

Ege İşçi Birliği